gru 30 2019

Suplementy diety - fakty i mity


Komentarze: 0
SUPLEMENTY DIETY - FAKTY I MITY
 
Prawie każdy z nas stosował lub stosuje suplementy diety. Często zdarza się, że nie konsultujemy się z lekarzem i "leczymy" się na własną rękę. Cudzysłów nie jest tutaj przypadkiem, gdyż suplementy NIE LECZĄ. Oto kilka wskazówek, które pomogą nam właściwie i rozsądnie korzystać z suplementów diety.

Suplementy

Czy suplementy diety mogą mieć lecznicze działanie?
Suplementy diety nie leczą! Nie przyjmujmy informacji znalezionych na internetowych forach bezkrytycznie. Nie wierzmy, że suplement, który ma jedynie uzupełniać naszą dietę, może być jednocześnie remedium na wszelkie bolączki (półpasiec, zapalenie płuc, grzybicę itd.).
 
Czy suplementy diety mogą zastąpić leki?
Nie! W żadnym wypadku nie powinno się stosować jakichkolwiek suplementów diety jako środków zastępczych w stosunku do konwencjonalnego leczenia.
 
Czy suplementy diety są potrzebne?
Owszem, wybór suplementu diety może być mądrą decyzją.
 
Stale rosnące tempo życia, a także związany z tym pośpiech, stres, brak ruchu, siedzący tryb praca, używki, a przede wszystkim niewłaściwa, źle zbilansowana dieta zwiększają zapotrzebowanie na witaminy i składniki mineralne.
 
Tymczasem perfekcyjnie posiłki, dostarczające wszystkich koniecznych składników odżywczych, są dla niektórych osób trudne do realizacji.
 
Czy powinniśmy skonsultować się z lekarzem przed rozpoczęciem stosowania suplementu diety?
Tak! Szczególnie ważne jest skonsultowanie z lekarzem prowadzącym użycia suplementu diety w przypadku kobiet w ciąży, kobiet karmiących, dzieci oraz osób przewlekle chorych i przyjmujących stałe leki (np. preparaty obniżające ciśnienie krwi lub przeciwzakrzepowe).
 
Jak odróżnić suplement diety od produktu leczniczego?
Zgodnie z wymogami prawa producent nie może ukryć faktu, że jego produkt jest suplementem diety. Określenie „suplement diety” musi być zamieszczone w bezpośrednim sąsiedztwie nazwy tego produktu.

Czy suplementy diety są bezpieczne?
Suplementy diety wprowadzane do obrotu nie mogą stanowić zagrożenia dla zdrowia i życia konsumentów. Istnieje wiele substancji, które mogą występować w suplementach diety.

Do suplementów diety mogą być stosowane następujące witaminy i składniki mineralne: witamina A, D, E, K, B1, B2, niacyna, kwas pantotenowy, B6, kwas foliowy, B12, biotyna, witamina C, oraz składniki: wapń, magnez, żelazo, miedź, jod, cynk, mangan, sód, potas, selen, chrom, molibden, fluorki, chlorki, fosfor, bor i krzem.

Niestety nie ma w krajowych przepisach prawnych listy innych składników, które można stosować do suplementów diety. Składniki oraz ich poziomy zawarte w suplementach diety muszą zagwarantować, że normalne stosowanie tych produktów zgodnie ze wskazaniami producenta będzie bezpieczne dla konsumenta.
Do tej pory nie pojawił się jeszcze żaden komentarz. Ale Ty możesz to zmienić ;)

Dodaj komentarz